PLUSKWA –  żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych w tym człowieka. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.Owady żyją w środowisku ludzkim, najczęściej można je spotkać w spoinach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach. Zabieg zwalczania pluskwy jest stosunkowo trudny i musi być poddany co najmniej kilku zabiegom dezynsekcji, w określonym odstępie czasowym. w przypadku dużych populacji wykonujemy zabieg techniką zamgławiania. Do zabiegów stosuje się środki kontaktowe. działanie owadobójcze następuje poprzez kontakt z powierzchnią na której środek był naniesiony. Pluskwa potrafi przeżyć bez potencjalnego żywiciela do 6 miesięcy.

KARALUCH– rozprzestrzeniają grzyby,wirusy, pierwotniaki i kilkadziesiąt innych bakterii chorobotwórczych. Wywołują uczulenia, są przyczyną reakcji astmatycznych u wielu osób. Prowadzą nocny tryb życia, żywią się po zapadnięciu zmroku i krótko przed świtem. Zasiedla magazyny, szpitale, zakłady gastronomiczne, mieszkania.

PCHŁA– pchły powodują, podrażnienie skóry, drapanie wtórne infekcje zadrapań, nadwrażliwości skóry. Alergie u zwierząt i ludzi. Przenoszą wektory patogenów i są pośrednimi żywicielami tasiemców.

KOMAR– występują na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. W związku ze zmianami klimatycznymi zasięg występowania komarów ze strefy tropikalnej rozszerza się na północ, co sprawia że w Europie (zwłaszcza południowej) rośnie zagrożenie chorobami przenoszonymi przez te gatunki. W Polsce występuje 47 gatunków przedstawicieli tej rodziny.

MUCHA– pospolity owad występujący na całym świecie. Owad ten stwarza olbrzymie zagrożenie epidemiologiczne. Badania dowiodły że na powierzchni swego ciała mucha może przenieść do 6 milionów a w jelicie nawet czterokrotnie więcej prawie 30 milionów mikroorganizmów w tym powodując tak groźne choroby jak dur brzuszny, paratyfus,dyzenteria,gruźlica, polio, salmonelloza oraz stadia przetrwalnikowe pasożytów.

OMACNICA SPICHRZANKA– potocznie zwana molem spożywczym. Szkodnik domowy. Żeruje zwłaszcza na suchych pokarmach takich jak: cukier, kasze, mąka i otręby.
mucha
MYSZ– rodzaj gryzoni z rodziny myszowatych. Jest gatunkiem synantropijnym. Mysz domowa odznaczając się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi, pojawiła się w domostwach ludzkich prawdopodobnie od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu.
SZCZUR– rodzaj gryzonia z rodziny myszowatych, obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Szczury występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Jako gatunek synantropijny rozprzestrzenił się na całym świecie. W wielu miastach populacja tych gryzoni może przewyższać liczbę ludzi. Najchętniej zamieszkują piwnice, kanalizacje, wysypiska śmieci, magazyny i składy. Jest wszystkożerny. Aktywny całą dobę, najbardziej nocą.
KLESZCZ-pajęczaki należące do podgromady roztoczy, traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina jako podrząd. Rozróżnia się blisko 825 gatunków kleszczy. Zamieszkują głównie lasy i łąki. Kleszcze są wektorami wielu chorób m.in. boleriozy,amaplazmozy, tularemię, gorączkę krwotoczną.
OSA- rodzina owadów błonoskrzydłych z grupy żądłówek. Okresowo są pożyteczne dla człowieka, a czasami stają się szkodnikami. Liczne gatunki wzbudzają u ludzi lęk przed bolesnym użądleniem.

SZERSZEŃ– gatunek owada z rodziny osowatych z grupy żądłówek pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonoskrzydłych. Typowym siedliskiem szerszenia są lasy liściaste.

TROJSZYK ULEC– owad z rzędu chrząszczy. Występuje wyłącznie w magazynach zboża. Samice trojszyka składają jaja w ziarnach zbóż uszkodzonych przez inne owady takie jak wołek zbożowy. Jedna samica składa do 450 jaj w ciągu roku może dać 4-6 pokoleń.
szerszeń
zwalczanie pluskwy

Pozbądź się szkodników ze swojego domu!